Parazity, pomoc alebo hrozba?

14.09.2024

Kritika identifikácie a výskumu parazitov z webinára Daniel Roytas 

Úvod

V akademickej medicíne a v alternatívnych kruhoch sa často hovorí, že parazity spôsobujú rôzne choroby – od rakoviny po infekčné ochorenia. Dôkazy o existencii niektorých z týchto parazitov sú však nepresvedčivé a výskum v tejto oblasti má mnoho medzier. Parazity môžu byť skôr pomocníkmi než nepriateľmi.

Definícia parazitov

Sú dva hlavné druhy parazitov:

1. Protozoa (jednobunkové organizmy)

Patria sem napríklad Plasmodium, Toxoplasma, Entamoeba. Tieto mikroorganizmy sú mikroskopické a nie sú viditeľné voľným okom. Existuje množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že protozoa môžu byť nesprávne identifikované. To vedie k otázke, či tieto mikroorganizmy vôbec existujú v takom zmysle, ako sú nám prezentované, alebo či sú to len artefakty z procesu prípravy vzoriek.

2. Helminti (mnohobunkové organizmy)

Sem patria väčšie organizmy ako pásomnice, škrkavky a ploché červy, ktoré sú viditeľné voľným okom.

Identifikácia a existujúce problémy vo výskume

Metódy na identifikáciu parazitov, ako mikroskopia, ktoré sa používajú už 40 rokov, sú nedostatočné a vedú k chybám. Výskumníci nedokážu odlíšiť skutočné parazity od rôznych artefaktov, ako sú:

- Biele krvinky (leukocyty)

- Epiteliálne bunky (bunky výstelky tráviaceho traktu)

- Chemické prísady používané na farbenie vzoriek

- Vzduchové bubliny, škroby, syntetické vlákna a iné nečistoty.

Tieto artefakty sú často zamieňané za parazity, čo vedie k nesprávnym záverom vo výskume.

Príklady parazitov a ich spochybnenie

1. Plasmodium a Malária

Jedným z príkladov je Plasmodium, parazit, ktorý údajne spôsobuje maláriu. Tohto údajného parazita objavil francúzsky lekár Charles Laveran. V roku 1907 získal Nobelovu cenu za pozorovanie častíc v krvi pacientov, o ktorých tvrdil, že sú to parazity spôsobujúce maláriu.

Tieto častice mohli byť obyčajné modifikované červené krvinky, ktoré len reagovali na pridané chemikálie počas skúmania. Výskumy neskôr ukázali, že tieto častice mohli byť len bunkové zvyšky, čo spochybňuje ich klasifikáciu ako parazitov.

Pochybný je tiež výskum doktora Ronalda Rossa, ktorý pozoroval nejasné bunky v žalúdkoch komárov a usúdil, že ide o parazity. Niektorí výskumníci už v tej dobe tvrdili, že tieto bunky sú len normálne bunky žalúdka komára, nie parazity.

2. Blastocystis

Blastocystis je ďalší údajný parazit, ktorý vraj spôsobuje gastrointestinálne problémy. Až do 70. rokov minulého storočia bol tento organizmus považovaný za artefakt alebo kvasinku, nie za parazita.

Mnoho z toho, čo sa považuje za Blastocystis, môže byť v skutočnosti len bunka z degenerovaných tkanív alebo iné zložky, ako sú kvasinky či peľové zrná. PCR testy, ktoré sa používajú na identifikáciu tohto parazita, mohli byť vyvinuté na základe nesprávnych vzoriek, čo by testy urobilo neplatnými.

Výskum, ktorý transplantoval vzorky stolice infikované Blastocystis do zdravých ľudí, nenašiel žiadne dôkazy o tom, že by parazit spôsoboval ochorenie, čo spochybňuje jeho úlohu ako patogéna.

3. Leishmanióza

Leishmanióza je ďalšie ochorenie, ktoré je údajne spôsobené parazitom prenášaným pieskovými muchami. Napriek mnohým experimentom, v ktorých boli zdraví ľudia vystavení údajne infikovaným muchám, sa ochorenie nikdy nepodarilo reprodukovať.

V niektorých prípadoch dokonca miestni obyvatelia v oblastiach, kde boli títo ľudia napadnutí muchami, nikdy takúto chorobu nezažili, čo vyvoláva pochybnisti o existencii a prenose tohto parazita.

4. Giardia

Giardia je ďalší parazit, ktorý údajne spôsobuje hnačku a zvracanie. Tieto príznaky nie sú definované ako choroba, ale ako reakcia tela na niečo škodlivé, napríklad toxíny v kontaminovanej vode. Rovnako ako u Blastocystis, veľká časť ľudí údajne infikovaných Giardiou nemá žiadne príznaky, čo opäť spochybňuje jej rolu ako pôvodcu choroby.

Úloha červov a helmintov

Na rozdiel od protozoa, mnohobunkové parazity, ako sú pásomnice alebo škrkavky, sú reálne viditeľné voľným okom. Sú však tieto červy skutočne zodpovedné za ochorenia, alebo hrajú inú úlohu?

Helminti môžu zohrávať kľúčovú úlohu v detoxikácii tela tým, že absorbujú toxické látky ako ťažké kovy alebo mikroplasty. Napríklad v tele zvierat sa ukázalo, že červy môžu absorbovať ťažké kovy a chrániť tak hostiteľa pred ich škodlivým účinkom. Podobne môžu helminti rozkladať plasty a iné toxické látky, čím pomáhajú hostiteľovi vyhnúť sa ich vstrebávaniu.

Záver

Tradičné vnímanie parazitov ako príčin chorôb je nedokázané. Niektoré parazity nemusia existovať vôbec, tie ktoré existujú, môžu v tele zohrávať ochrannú funkciu tým, že pomáhajú detoxikácii a chránia nás pred toxínmi.

© 2023 - 2024 Patrick Khatim | Všetky práva vyhradené
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky