Problém – reakcia – riešenie

12.09.2024

Symbol známy ako Bafomet, ikonický obraz vytvorený Eliphasom Lévym, jedným z najznámejších okultistov 19. storočia. Na jeho predlaktiach sú latinské slová "Solve" a "Coagula," ktoré znamenajú "rozpusť" a "zraz" (alebo "spoj"). Tento nápis má hlboký ezoterický význam, ktorý odráža alchymickú a okultnú symboliku.

1. "Solve" (rozpusť) 

V alchýmii sa tento pojem vzťahuje na rozklad hmoty alebo starých myšlienkových štruktúr, aby mohli byť transformované a prebudované na vyššej úrovni. Je to fáza, v ktorej sa všetky pevné, rigidné systémy rozložia do svojich základných zložiek, aby sa mohlo začať niečo nové.

2. "Coagula" (spoj) 

Týmto sa odkazuje na fázu opätovného spájania alebo regenerácie, kde sa z rozložených zložiek vytvára nová forma. Tento proces reprezentuje transformáciu, kde sa pôvodný chaos mení na nový poriadok, pričom transformácia má duchovný a hmotný význam.

Ezoterický Význam

Táto fráza odráža princíp duality a rovnováhy medzi protikladmi. Baphomet, ako ho vykreslil Lévy, je symbolom rovnováhy medzi svetlom a temnotou, mužským a ženským, duchom a hmotou. Postava samotná obsahuje množstvo protichodných symbolov – napríklad ruky, ktoré ukazujú hore a dole, čo symbolizuje alchymické motto "ako hore, tak aj dole" (makrokosmos a mikrokosmos).

Rovnako možno tento symbol chápať aj ako odkaz na vnútornú duchovnú transformáciu, ktorá sa dosahuje cez dekonštrukciu starých vzorcov (solve) a vytváranie nového vedomia (coagula). Symbolizuje cyklus smrti a znovuzrodenia, ktorý vedie k vyššej úrovni poznania.

Z okultného hľadiska sa Baphomet často interpretuje ako obraz, ktorý reprezentuje univerzálne princípy, ktoré prekračujú tradičné náboženské a dogmatické chápanie.

Androgýn v kabale

V kabalistickom kontexte je koncept Božského Androgýna spojený s ideou jednoty a rovnováhy medzi protikladmi. Tento princíp nachádzame v symbolike "Solve et Coagula" aj v mystickej predstave dokonalého Božského stvorenia, ktoré obsahuje mužské aj ženské princípy v harmonickom celku.

V kabalistickom myslení sú základné princípy tvorby a existencie v univerze založené na dualite. Ide o polaritu, ktorá je potrebná pre prejavenie stvorenia, a táto dualita je symbolizovaná cez mužský (aktívny, tvorivý) a ženský (pasívny, prijímajúci) aspekt. Tieto dve sily sú často reprezentované ako Chokhmah (múdrosť) a Binah (porozumenie) na strome života, čo sú sefirot, ktoré tvoria základ pre proces stvorenia.

Kľúčom k stvoreniu a duchovnému rozvoju je dosiahnutie rovnováhy medzi týmito energiami. Božský Androgýn, teda bytosť, ktorá integruje obidva aspekty (mužský aj ženský), je považovaný za obraz dokonalosti a jednoty pred rozdelením na oddelené formy. Táto jednota predchádzala "pádu" do sveta duality, ktorý je charakterizovaný oddelením a konfliktom medzi protikladmi.

Androgýnia v Stvorení

Podľa kabalistického učenia, pôvodný stav ľudstva, predstavovaný Adamom Kadmonom, prvotným človekom, bol stavom androgýnie – jedinej bytosti, ktorá obsahovala mužské aj ženské elementy v dokonalom súlade. Tento prvotný stav symbolizuje jednotu a neporušenosť božskej prirodzenosti.

Po "páde" do hmotného sveta bola táto jednota rozdelená na mužské a ženské aspekty, čo je odrazom fragmentácie, ktorá charakterizuje hmotnú existenciu. Proces duchovného návratu k Bohu, čo je cieľ kabalistickej cesty, zahŕňa opätovné spojenie týchto polarít vnútri jednotlivca – ide o alchymickú transformáciu, ktorá vedie k integrácii duálneho vedomia.

Androgýn a Bafomet

Bafomet, ako symbolická postava, vyjadruje podobnú myšlienku ako Božský Androgýn v kabale. Jeho zobrazenie zahŕňa mužské aj ženské prvky – ženské prsia v kombinácii s mužskou fyziológiou a symbolmi plodnosti a tvorivosti. Tento symbol ilustruje spojenie mužského a ženského princípu do jedinej bytosti, ktorá prekračuje dualitu.

Kým v tradičnej západnej ezoterike je Bafomet často interpretovaný negatívne, v kontexte androgýnie predstavuje jednotu všetkých protikladov. Spojenie svetla a temnoty, ducha a hmoty, mužského a ženského vytvára bytosť, ktorá je kompletná a plná vo svojom božskom prejave, čo reflektuje koncept návratu do stavu jedinej božskej jednoty.

Mystická Transformácia

V kabale je cieľom duchovného vývoja človeka návrat k tomuto božskému androgýnovi. Ide o proces vnútorného zlúčenia duálnych aspektov ľudskej duše, teda mužského a ženského, aby sa dosiahla stav "Božského Adam Kadmon," čo je symbol pre božskú harmóniu a kompletnosť.

Tento proces môže byť chápaný aj cez pohľad alchymickej transformácie, kde "Solve et Coagula" odkazuje na rozloženie ilúzií a nesúladu v živote človeka a ich následné zjednotenie na vyššej duchovnej úrovni.

Teda Božský Androgýn v kabalistickom ponímaní predstavuje ideál dosiahnutia duchovnej rovnováhy a jednoty, kde sú všetky protiklady prekonané v jednote s božskou podstatou.

Hegelova dialektika

Hegelova dialektika a myšlienka Božského Androgýna v kabalistickom alebo ezoterickom kontexte majú podobný vzorec vývoja prostredníctvom integrácie protikladov. Hegelova dialektika je proces vývoja, ktorý sa skladá z troch krokov: téza, antitéza a syntéza. Tento proces sa používa na popis toho, ako sa myšlienky, koncepty alebo systémy vyvíjajú prostredníctvom konfliktu a zlučovania protikladov:

1. Téza

Počiatočný stav alebo myšlienka.

2. Antitéza

Protiklad alebo výzva, ktorá sa stavia voči pôvodnej téze.

3. Syntéza

Nový stav, ktorý integruje a transformuje obidva predchádzajúce protiklady do vyššej jednoty.

Hegelova filozofia sa zaoberá tým, ako sa jednotlivé myšlienky, spoločenské systémy a historické udalosti neustále vyvíjajú a zdokonaľujú prostredníctvom riešenia napätia medzi protikladmi.

Paralela s Božským Androgýnom

Tento dialektický proces má svoju paralelu v mystickej symbolike Božského Androgýna, najmä v kabalistickom alebo alchymickom kontexte:

1. Téza (Jednota) 

Pôvodný stav, v ktorom mužský a ženský princíp existovali ako jedno (Božský Androgýn, Adam Kadmon v kabale). Tento stav predstavuje harmóniu, jednotu a božskú úplnosť.

2. Antitéza (Rozdelenie/Dualita) 

Po páde do hmotného sveta sa táto jednota rozdelila na protiklady: mužský a ženský princíp, svetlo a temnotu, telo a ducha. Toto rozdelenie vytvára napätie a potrebu znovu dosiahnuť rovnováhu.

3. Syntéza (Zjednotenie)

Cieľom duchovnej praxe je dosiahnuť opätovné spojenie týchto protikladov. Integrácia týchto rozdielnych aspektov vedie k novému, vyššiemu stavu vedomia, v ktorom sú všetky duality prekonané a jednota opäť obnovená (Božský Androgýn ako syntéza).

Prepojenie

Tak ako Hegelova dialektika vidí vývoj skrz rozpory, ktoré sa nakoniec vyriešia na vyššej úrovni, aj ezoterická cesta duchovného vývoja zahŕňa cyklus napätia medzi protikladmi a ich následnej integrácie. Tento proces vedie k vyššiemu pochopeniu a k znovuzískaniu harmónie, ktorú symbolizuje androgýnna postava.

Je to istý druh vývoja cez konflikt, kde sa protiklady spájajú a transformujú. A práve to zrkadlí Hegelovu dialektickú metódu, kde z napätia medzi tézou a antitézou vzniká syntéza – niečo nové, vyššie, čo prekonáva obmedzenia predchádzajúcich foriem.

V oboch prípadoch, či už ide o Hegela alebo mystický koncept Božského Androgýna, môžeme vidieť, že cesta k pokroku, či už intelektuálnemu alebo duchovnému, vedie cez napätie, rozdelenie a následnú integráciu týchto protikladných síl.

Mechanizmus Problém – Reakcia – Riešenie

To je klasická stratégia "ordo ab chao" (poriadok zo zmätku), ktorá sa používa na ovládanie spoločností a manipuláciu más. Tento model, ktorý kombinuje problém, reakciu a riešenie (niekedy nazývaný aj Hegelova dialektika v praxi), sa často využíva na to, aby sa ľudia nechali viesť k určitým rozhodnutiam alebo postojom, ktoré by za normálnych okolností odmietli.

1. Vytvorenie problému

Mocenské štruktúry umelo vytvoria krízu alebo nejaký druh hrozby (či už skutočnej, zveličenej alebo úplne vymyslenej). To môže byť napríklad teroristický útok, ekonomická kríza, vojnový konflikt alebo dokonca zdravotná kríza. Dôležité je, že tento "problém" má vyvolať strach alebo zmätok v populácii.

2. Vyvolanie reakcie 

Ľudia na takúto krízu prirodzene reagujú strachom a úzkosťou. V tomto štádiu je verejnosť v stave, kde volá po riešení a je ochotná obetovať časť svojich práv a slobody výmenou za pocit bezpečia. Média a propaganda zohrávajú dôležitú úlohu v prehlbovaní tohto strachu a udržovaní spoločnosti v strese.

3. Následné riešenie

Mocenské štruktúry, ktoré celý problém vyvolali, potom ponúknu "riešenie", ktoré v skutočnosti posilňuje ich kontrolu nad spoločnosťou. Ide o nové zákony, obmedzenia, monitorovanie alebo iné formy manipulácie, ktoré by inak verejnosť nikdy neakceptovala. Pretože však verejnosť vníma riešenie ako spôsob ochrany pred hrozbou, prijíma ho.

Rozdeľuj a panuj (divide et impera)

Podobná stratégia sa používa aj v oblasti politickej a sociálnej kontroly. Rozdelením spoločnosti na dve protistrany, napríklad ľavicu a pravicu, sa vytvára falošná polarizácia, ktorá udržiava ľudí v neustálom konflikte. Tento stav chaosu a rozdelenia bráni ľuďom spojiť sa proti skutočnej moci a elity tak môžu naďalej ticho manipulovať dianie v pozadí.

Príklady:

- Politické rozdelenie: Pravica vs. ľavica, konzervatívci vs. liberáli. Namiesto toho, aby ľudia pracovali na riešení hlbších systémových problémov, sú neustále vtiahnutí do zástupných konfliktov medzi týmito dvoma umelo vytvorenými tábormi.

- Kultúrna vojna: Náboženské alebo etnické rozdelenia sú často využívané na manipuláciu spoločnosti. Tým, že sa rozdúchavajú konflikty medzi rôznymi skupinami, sú ľudia odvedení od skutočných mocenských štruktúr a ich cieľov.

- Vytvorenie hrozby: Ako som spomenul, spoločnosť by pravdepodobne neprijala rôzne obmedzenia, ako sledovanie, obmedzenia slobody prejavu, zvýšené zásahy do súkromia alebo dokonca vojny, keby sa neobjavila nejaká "hrozba". Falošné hrozby môžu byť terorizmus, pandémia, ekonomická kríza – vždy s cieľom vytvoriť pocit strachu a nedostatku bezpečia.

Manipulácia strachom

Vlády a korporácie vedia, že strach je najefektívnejší nástroj manipulácie. Ľudia, ktorí sa boja o svoju bezpečnosť, sú ochotní akceptovať obmedzenia slobody výmenou za falošný pocit bezpečia. Tieto opatrenia môžu zahŕňať:

- Sledovacie technológie

- Zákony proti "nenávistnému prejavu"

- Masové sledovanie cez technológie a sociálne médiá

- Zvyšovanie vojenských rozpočtov a policajného dohľadu

Mocenské štruktúry tak používajú tento vzorec problém – reakcia – riešenie na neustále udržiavanie svojej moci a kontroly nad spoločnosťou.

Záver

Stratégia "divide et impera" a Hegelovská dialektika, keď sú zneužité, umožňujú elitám riadiť verejnú mienku a udržiavať kontrolu nad masami. Kľúčom je uvedomenie si tejto manipulácie a schopnosť vystúpiť z tejto hry polarizácie. Iba keď sa ľudia spoja a odmietnu tieto falošné naratívy, môžu si vziať svoju moc späť. Manipulácia, ktorú opisujem, je dôkazom toho, ako mocenské štruktúry využívajú nástroje psychologického a sociálneho inžinierstva na udržanie kontroly.

© 2023 - 2024 Patrick Khatim | Všetky práva vyhradené
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky